Strona: VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2024 / Podkarpackie Seminarium Spawalnicze

VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze 2024

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze, które zorganizował zespół z Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Patronami medialnymi wydarzenia byli Przegląd Spawalnictwa i Szkoła Jakości. To już siódme cykliczne spotkanie inżynierów spawalników na naszej uczelni.

Uczestnicy i wystawcy

W seminarium udział wzięło ponad 160 osób z branży spawalniczej i nie tylko z regionu województwa podkarpackiego, ale również o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wydarzeniu towarzyszyły targi wystawiennicze, w których uczestniczyło 13 wystawców: 3M, ABICOR BINZEL, CLOOS – Polska SP. z o.o., ESAB Polska Sp. z o.o.,  FANUC Polska Sp. z o.o., FRONIUS Polska Sp. z o.o. MECHANIC SYSTEM Sp. z o.o., MESSER Cutting Systems, MESSER Gases for Life, RYWAL-RHC Sp. z o.o., THERMACUT The Cutting Company, TOMSYSTEM Sp. z o.o., YASKAWA Polska Sp. z o.o.

Otwarcie

Uroczystego otwarcia seminarium dokonał prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz,. W skład prezydium komitetu organizacyjnego wchodzili: Kierownik Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz, prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz, dr hab. inż. Zenon Opiekun, prof. PRz, dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, dr hab. inż. Mirosław Tupaj, prof. PRz oraz dr inż. Bogdan Kupiec.

Tematyka

Na seminarium zaprezentowane zostały referaty dotyczące nowoczesnych procesów spawalniczych, automatyzacji i robotyzacji spawania, informatyzacji i zarządzania danymi spawalniczymi, ekologii w spawalnictwie, wydajności i bezpieczeństwa pracy spawaczy. Referaty wygłosili przedstawiciele renomowanych firm pracujących dla potrzeb spawalnictwa:

  • Systemy odciągu dymów spawalniczych ABICOR BINZEL - przykłady wdrożeń, ABICOR BINZEL Technika Spawalnicza Sp. z o.o.
  • Roboty współpracujące i tradycyjne roboty przemysłowe w procesie spawania, FANUC Polska Sp. z o.o.
  • Produkcja spawalnicza pod kontrolą - portfolio produktów Fronius Weld Cube w zarządzaniu danymi spawalniczymi, FRONIUS Polska Sp. z o.o.
  • Nowości w ofercie firmy ESAB, ESAB Polska Sp. z o.o.
  • Rozwój nowoczesnych metod programowania robotów spawalniczych: od precyzji do efektywności, Mechanic System Sp. z o.o.
  • S.A.T. System - bezpieczeństwo dla wszystkich, Messer Cutting System Polska Sp. z o.o.
  • Wzrost efektywności pracy spawacza - studia przypadków, TOMSYSTEM Sp. z o.o.
  • Cloos - niezastąpione systemy wyszukiwania i śledzenia spoiny, CLOOS-Polska Sp. z o.o.
  • Nowoczesne źródła do cięcia plazmą, Thermacut – Poland Sp. z o.o.
  • Indywidualne podejście do ochrony spawacza, 3M Poland Sp. z o.o.
  • Spawanie zrobotyzowane w branży rolniczej - studium przypadku, YASKAWA Polska Sp. z o.o.
  • Wykorzystanie robotów w procesach spawalniczych: Innowacje. Wyzwania i Perspektywy, RYWAL-RHC Sp. z o.o.
  • Instalacje gazów osłonowych, Messer Polska Sp. z o.o.

W programie seminarium przewidziano również możliwość zapoznania się z ofertami firm prezentujących swoje osiągnięcia na targach wystawienniczych, które cieszyły się dużym powodzeniem zwłaszcza w przerwach pomiędzy panelami referatowymi.

Podsumowaniem seminarium było odebranie przez każdego uczestnika certyfikatu kompetencji, zgodnego z procesem podtrzymywania uprawnień certyfikatów kompetencji inżynierów IWE/EWE. Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności spawalników, w związku z tym Katedra Odlewnictwa i Spawalnictwa planuje w przyszłym roku kolejną edycję tego wydarzenia.